fot. Fotolia

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała w sobotę, że wsparcie w postaci tzw. 500+ dla emerytów nie jest jeszcze przesądzone. Według minister, najpierw trzeba oszacować rzeczywiste koszty przywrócenia wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Elżbieta Rafalska uczestniczyła w sobotę w inauguracji roku akademickiego Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora.

500+ dla osób na emeryturze miało być w zamierzeniu formą pomocy wypłacanej raz w roku. Mówi się, że mógłby to być okres przedświąteczny, kiedy emeryci, szczególnie ci o najniższych dochodach, mają zwiększone wydatki. W przeciwieństwie do programu Rodzina 500+ pieniądze wypłacane byłyby nie co miesiąc, a raz w roku.

Minister zapowiedziała, że o wypłacie 500+ będzie można myśleć dopiero po tym, jak oszacowane zostaną rzeczywiste koszty przywrócenie wieku emerytalnego. Właśnie w piątek wypłacono pierwsze pieniądze tym emerytom. Wydano już 48 tysięcy decyzji. W przyszłym tygodniu pieniądze będą wypłacane kolejnym osobom.

1 października br. weszła w życie ustawa, która przywraca wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do sytuacji sprzed wprowadzenia w 2012 roku reformy zakładającej wyrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn na poziomie 67 lat.

Minister Rafalska zapowiedziała za to, że rząd przygotowuje aktualnie program rozszerzenia usług opiekuńczych przeznaczonych dla osób starszych (powyżej 70. roku życia), samotnych oraz znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej.

Jednocześnie minister wyraziła zadowolenie z aktywności uniwersytetów trzeciego wieku w kraju. Według słów Elżbiety Rafalskiej działa ich obecnie w Polsce 614, gdzie łącznie uczy się 141 tys. seniorów. W bieżącym roku siedemnaście z nich otrzymało ministerialne dotacje na łączną kwotę ponad 1,5 miliona złotych. Minister zapowiedziała, że również w 2018 roku będzie uruchomiony program dotacji i wyraziła nadzieję, że po środki zaaplikuje więcej uczelni dla seniorów.

 

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/ wp.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here