fot. Fotolia

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej intensywnie pracuje nad projektem ustawy, na mocy której kwotę 500 złotych będą otrzymywać również emeryci i renciści. W przeciwieństwie jednak do aktualnie już realizowanego programu, dzięki któremu pieniądze otrzymują dzieci, pieniądze w kwocie 500 złotych dla seniorów wypłacane byłyby raz na rok, a nie co miesiąc.

Jak podają media, Prawo i Sprawiedliwość dąży do tego, aby dodatkowy zastrzyk finansowy odczuli również polscy seniorzy. Jako że budżet nie udźwignąłby analogicznego programu dla seniorów, najprawdopodobniej będzie miał on postać corocznego zastrzyku finansowego. Zdaniem mediów, pomysł ten jest już rozważany i analizowany przez Ministerstwo Finansów pod kątem możliwości realizacji bez zbytniego uszczerbku dla budżetu.

Taki posunięcie zapowiadał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas niedawnego kongresu partii w Przysusze. Zaznaczył jednak wówczas, że do realizacji dojdzie, jeśli sytuacja gospodarcza na to pozwoli. Jeśli pomysł dojdzie do skutku, pieniądze miałyby być wypłacane emerytom i rencistom od 2018 roku. Mógłby to być na przykład okres przed Bożym Narodzeniem. Jak się szacuje, taka wypłata kosztowałby budżet państwa 2,5 miliarda złotych rocznie.

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zwróciła uwagę, że sytuacja polskich rodzin znacznie się poprawiła po wprowadzeniu w życie programu 500 plus, natomiast ludzie starsi nadal liczą każdy przysłowiowy grosz. Zdaniem minister, taki coroczny przypływ gotówki pozwoliłby na zakup sprzętu AGD, zrobienie remontu czy niewielkie inwestycje w gospodarstwo domowe. Jak zaznaczyła, wielu emerytów i rencistów nie jest w stanie dokonać oszczędności z powodu niskich przychodów.

Szczegóły programu na razie nie są znane. Nie wiadomo na przykład, czy świadczenie i jego ewentualna wysokość uzależnione będą od wysokości pobieranej emerytury lub renty. Jak szacują komentatorzy, wspomniana przez rząd kwota 2,5 miliarda może okazać się za mała, aby zrealizować program.

Politolodzy z kolei podkreślają, że PiS będzie dążył do wprowadzenia w życie programu, gdyż głosy wyborcze seniorów są niezwykle cenne, szczególnie w kontekście nadchodzących wyborów, kolejno do samorządu, parlamentu, paramentu europejskiego oraz prezydenckich.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / dziennik.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here