Aż 540 mld złotych miało wypłynąć z Polski do Unii Europejskiej w ciągu 10 lat. Ustawa o CIT ma skutecznie ukrócić optymalizację podatkową.

Zdaniem Ministerstwa Finansów kwoty te zostały przekazane w postaci dywidend, odsetek czy usług doradczych. W porównaniu z rokiem 2005 płatności tego rodzaju zanotowały wzrost o 133%.

– Liberalny klimat podatkowy, który był jeszcze kilka lat temu przed kryzysem finansowym, odszedł. I już nie wróci – takiego zdania jest wiceminister finansów Paweł Gruza.

MF dwa tygodnie temu zaprezentowało projekt ustawy mającej na celu uszczelnienie podatku CIT i PIT. Teraz przedstawiło szczegóły.

– Polska w ciągu ostatnich lat rozszczelniała swój system podatkowy w sposób niekontrolowany. Traciliśmy dochody z VAT i CIT. Mamy po raz pierwszy analizy pokazujące, na czym polegały przyczyny niekontrolowanego wycieku zysków z kraju – powiedział Gruza.

Takie dane mają być teraz systematycznie upubliczniane. W latach 2005-2015 z kraju do krajów członkowskich UE wypłynęło około 540 mld złotych. Zdaniem resortu powodem były uszczelnienia systemów podatkowych w innych krajach. Wiceminister uważa, że Polska była w ostatnich latach zbyt liberalna. Zgodnie z nowym projektem zakazane ma zostać sztuczne generowanie strat kapitałowych. Co to oznacza w praktyce?

Obecnie spółka dominująca, jeśli ma zysk rzędu miliona złotych, może wykonać sprytny ruch ze swoimi spółkami córkami. Jedna z nich przejmuje drugą. Dla nich nie zmienia się w zasadzie nic, ale wycena jednej z nich jest robiona w taki sposób, aby pojawiła się strata ze sprzedaży. Taką stratę można potem skompensować z zyskiem spółki dominującej. Ta ostatnia nie płaci więc podatku. Teraz będzie to niemożliwe.

Poza tym MF zwraca uwagę na wzrost płatności za świadczone z zagranicy usługi doradcze różnego rodzaju. Na przestrzeni 10 lat zanotowano w tym przypadku wzrost na poziomie 455%.

– Tak silny wzrost nie znajduje odzwierciedlenia w rozwoju gospodarczym i technicznym kraju – od czasu wejścia Polski do Unii płatności za usługi doradcze powinny maleć – uważa resort.

Zmiany zaproponowane w ustawie mają w przyszłym roku przynieść budżetowi zysk w wysokości około 1,7 mld zł.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wyborcza.biz
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here