fot. Fotolia

Zdaniem znanej agencji ratingowej Moody’s reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce zagraża niezależności sądów, co przekłada się na wzrost ryzyka korupcji. Może to negatywnie wpłynąć na poziom inwestycji w kraju. Nie pomaga też spór z Komisją Europejską.

W oficjalnym raporcie opublikowanym 31 lipca można przeczytać: „spodziewamy się, że reforma oraz trwający konflikt z UE będą niosły negatywne skutki dla ryzyka kredytowego Polski (credit negative), ponieważ pogarszające się otoczenie polityczne pogorszy zaufanie inwestorów, co potencjalnie może wpłynąć na wzrost gospodarczy. Ponadto, znaczące zwiększenie wpływu politycznego na system sądownictwa sprowadza ryzyko promowania korupcji, wpłynęłoby na atrakcyjność inwestycyjną Polski”.

Dodano także, że „reforma sądownictwa w Polsce znacząco zagraża niezależności systemu sądownictwa oraz podważa zasadę podziału władz, co jest negatywne dla ryzyka kredytowego kraju, ponieważ osłabi praworządność oraz siłę polskich instytucji”.

Agencja odniosła się także do wszczętego w sobotę przez KE postępowania przeciwko Polsce. W komunikacie napisano, że procedura może ograniczyć inwestycje w Polsce. Eksperci są jednak zdania, że do nałożenia na Polskę sankcji nie dojdzie, bo do tego potrzebna jest jednomyślność państw członkowskich, a na to nie ma raczej szans. Za Polskę stoją bowiem Węgry.

W raporcie poruszona została również kwestia nierozwiązanego sporu ws. systemu relokacji uchodźców. Napisano: „eskalacja sporów pomiędzy UE oraz Polską ma w sobie potencjał do dalszego skomplikowania współpracy i może postawić pod znakiem zapytania rosnącą integrację Polski z UE”.

Moody’s ocenia też, że propozycje ustaw prezydenta będą przypominać te zawetowane: „Pan Duda powiedział, że przygotuje nowe wersje, które przedłoży wkrótce w Parlamencie. Z uwagi na fakt, że Pan Duda jest bliski konserwatywnemu Prawu i Sprawiedliwości, a większość rządu jest zdeterminowana do przeprowadzenia reformy, ustawy prawdopodobnie zostaną wprowadzone jedynie z niewielkimi zmianami”.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / pap.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here