fot. Håkan Dahlström (CC BY 2.0), Flickr

Przebywający z wizytą w Nowym Jorku wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował, że na 99,9% do Polski wejdzie JP Morgan, jeden z największych banków na świecie. Chce on ulokować w kraju jedną ze swoich głównych siedzib. Dzięki temu w przeciągu kilku najbliższych lat powstanie w Polsce około 20 tysięcy nowych miejsc pracy.
Morawiecki przypomniał, że gdy bank wszedł na rynek filipiński powstało tam łącznie 23 tysiące nowych miejsc pracy. Podkreślił, że polsko-amerykańskie relacje dobrze ewoluują.

– Polski eksport do Stanów Zjednoczonych wzrósł w pierwszym półroczu tego roku o 26 procent. Nie było żadnego innego kraju, z którym tak rewelacyjnie rozwijalibyśmy nasze relacje handlowe. One są dodatkowo zrównoważone – powiedział wicepremier.

Zwrócił także uwagę na wzrost gospodarczy Polski.

– Przez poprzednie 12, 15 lat dwa razy szybciej zadłużaliśmy Polskę i polską gospodarkę niż nominalny wzrost PKB. Łatwo jest się rozwijać, gdy pożyczamy pieniądze, tylko potem je trzeba oddać. I to jest ten problem. My staramy się ograniczać deficyt budżetowy. Pojawiła się zresztą nadwyżka, w tym miesiącu było to największa nadwyżka od 28 lat. To też robi wrażenie na amerykańskich przedsiębiorcach. To pozwala utrzymać bardzo pozytywną atmosferę wokół polskiej gospodarki – podsumował Morawiecki.

Polityk skomentował też kontrowersje wokół reformy sądownictwa.

– Amerykanie rozumieją naszą walkę o to, żebyśmy mieli państwo prawa, a nie państwo prawników, bo Ameryka słynie z tego, że prawnicy mają czasami za dużo do powiedzenia – dodał wicepremier.

Jego zdaniem Amerykanie doskonale rozumieją również politykę Polski w sprawie uchodźców.

– Rozumieją, że chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo, że granice muszą być bezpieczne. My również patrzymy w taki sposób. Kiedy powiedziałem, że przyjęliśmy 1,5 miliona Ukraińców, z czego kilkadziesiąt tysięcy pochodzi z terenów, gdzie toczy się wojna to ten przykład był absolutnie zrozumiały dla Amerykanów – podsumował minister.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / tvn24bis.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here