„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że resort finansów planuje obłożyć specjalnym podatkiem produkty, które zawierają znaczną ilość cukru, soli czy szkodliwych tłuszczów. Ministerstwo zaprzecza na razie tym doniesieniom.

Z ustaleń dziennikarzy wynika, że MF analizuje w jaki sposób przenieść do Polski rozwiązania, które od jakiegoś czasu istnieją w innych krajach. Mowa o podatku od niezdrowego jedzenia, które zawiera sporo soli, cukrów i tłuszczów. Przeciwko takim rozwiązani są oczywiście producenci żywności, którzy uważają, że doprowadzi to do wyeliminowania z rynku wielu firm, szczególnie tych o charakterze lokalnym.

Zmiany byłyby szczególnie dotkliwe dla rynku słodyczy, które i tak są już obłożone wysoką stawką podatku VAT. Zdaniem dziennikarzy podatek przyniósłby niemal 300 milionów wpływów do budżetu w skali roku. Nowy podatek miałby charakter akcyzy. Jego wysokość zależna byłaby od poziomu cukru czy soli. O wprowadzenie takiego podatku apelowało już jakiś czas temu Ministerstwo Zdrowia.

Doniesienia mediów skomentował resort finansów. W oficjalnym oświadczeniu napisano: „W związku z informacjami prasowymi dotyczącymi wprowadzenia podatku na produkty zawierające cukier oraz sól MF informuje, że nie prowadzi obecnie takich prac”.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/ wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here