StartupStockPhotos (CC0), Pixabay

W marcu stopa bezrobocia w porównaniu do lutego spadła o 0,2 pkt proc. i osiągnęła wynik 6,6%. Taką informację przekazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jej zdaniem taka tendencja będzie się utrzymywała dalej.

– Ciągle mamy poprawiającą się sytuację na rynku pracy. Spadek o 0,2 proc. pokazuje, że ta tendencja będzie się utrzymywała – skomentowała szefowa resortu.

Liczba bezrobotnych na koniec marca wyniosła 1 mln 093,5 tys. osób i spadła od lutego o 33,2 tys. osób (2,9%). Z kolei liczba wolnych miejsc pracy zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w marcu wyniosła 147 tys. Od lutego wzrosła więc o 17 tys. Jedynie w województwie podkarpackim odnotowano spadek wolnych miejsc pracy.

Zdaniem minister bardzo dobra sytuacja na rynku pracy wiąże się z większymi problemami ze znalezieniem chętnych do pracy. Ma to związek z trudnością aktywizacji zawodowej osób długotrwale bezrobotnych.

– Nieczęsto pracodawcy są zainteresowani zatrudnieniem osób, które pozostawały poza rynkiem pracy przez wiele lat, ale to zadanie dla nas, żeby zmniejszyć w Polsce liczbę osób biernych zawodowo, żeby liczba pracujących Polaków była wysoka, chociaż i tak jest najwyższa. Jeszcze nigdy nie było tylu pracujących Polaków, mamy chyba ponad 16,5 mln osób pracujących – dodała Rafalska.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here