Od ponad 6 miesięcy ceny mieszkań w największych miastach kraju idą powoli do góry. W porównaniu do ubiegłorocznych wakacji Indeks Cen Transakcyjnych wzrósł o 3,5%. Obecnie znajduje się on na poziomie 848,19 pkt.

W wielu dużych miastach zmiana ceny transakcyjnej jest wysoka. Tak jest np. w Łodzi, gdzie średnia cena w ciągu zaledwie roku wzrosła o niemal 30%. Jednak eksperci zwracają uwagę, że w tym mieście duże wahania cen nieruchomości są normą. Poza tym sporą zmianę mediany ceny transakcyjnej odnotowano w Poznaniu, Gdańsku czy Gdyni. Największym w Polsce rynkiem mieszkaniowym jest Warszawa. To właśnie zmiany cen w stolicy są dla wielu inwestorów wyznacznikiem trendów na polskim rynku nieruchomości.

Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy średnia cena transakcyjna sprzedawanego w Warszawie mieszkania wzrosła o 5,5%. Z tym, że rynek nieruchomości w stolicy jest mocno zróżnicowany. W przypadku mieszkań w prestiżowych lokalizacjach za metr kwadratowy trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Na obrzeżach miasta stawki są niekiedy dwa razy niższe.

W ostatnim czasie coraz większy jest popyt na mieszkania finansowane kredytami hipotecznymi. Wpływ na to ma wzrost gospodarczy, spadek poziomu bezrobocia oraz coraz wyższe wynagrodzenia. Z uwagi na niekorzystne stopy procentowa coraz większa liczba osób szuka też na rynku nieruchomości inwestycji. Tak wysoki popyt generuje w naturalny sposób wzrost cen mieszkań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here