yairventuraf (CC0), Pixabay

Chińskie ministerstwo handlu ogłosiło objęcie 128 amerykańskich towarów cłami w wysokości do 25%. Postanowienie wchodzi w życie dzisiaj. To odpowiedź na restrykcje celne wprowadzone przez Donalda Trumpa.

Restrykcje wprowadzone przez chińskie władze dotyczą m.in. wina, mrożonej wieprzowiny czy orzechów. Pokrywają się one w zdecydowanej większości z ogłoszoną kilka dni temu listą resortu handlu Chin. W roku 2017 wartość chińskiego importu towarów z tej listy wyniosła niemal 3 mld dolarów. To mniej niż 2% całkowitego importu z USA do Chin, który wyceniany jest na około 154 mld dolarów.

23 marca Chiny rozważały wprowadzenie 25% cła na złom aluminiowy czy wieprzowinę. Podatkiem w wysokości 15% objęto alkohol etylowy, wino, jabłka czy stalowe rury.

Cło na amerykańskie towary ma zrównoważyć straty, jakie producenci z Chin poniosą na skutek wprowadzenia taryf celnych na stal i aluminium przez prezydenta Trumpa.

Prezydent USA wiele razy zarzucał Chinom stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych, które jego zdaniem miały przyczynić się do ogromnego deficytu Stanów Zjednoczonych w wymianie handlowej z Chinami. Trump wprowadził więc cła na importowaną do USA stal i aluminium, co częściowo uderzyło właśnie w Chiny.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here