methodshop (CC0), Pixabay

Z raportu „Cyberbezpieczeństwo polskich firm 2018” wynika, że aż 54,% firm doświadczyło cyberataku, a jedynie 33,6% z nich ocenia swój poziom zabezpieczeń jako odpowiedni.

Raport przygotowała firma VECTO. Okazuje się, że wprawdzie polskie firmy badają kwestię cyberataków i zagrożenia z tym związanego, ale tylko 33,6% z nich czują się dobrze przygotowane pod tym względem.

W raporcie zaznaczono: „Przeciwnego zdania było aż 38 proc. respondentów. Podczas gdy na świecie firmy bardzo szybko zwiększają wydatki na modernizację systemów informatycznych i wszelkiego rodzaju zabezpieczeń, w Polsce niestety dominuje postawa oczekiwania”. Tymczasem na skutek ataku hakerskiego można stracić kontrolę nad całym procesem produkcyjnym, co skutkuje utratą sporych pieniędzy. Z kolei utrata wszystkich danych może zniszczyć całą działalność.

– Zdaniem ponad 83 proc. ankietowanych atak cyberprzestępców na system informatyczny może wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Tymczasem 61 proc. z nich stwierdziło, że nie korzysta z usług specjalistów od bezpieczeństwa. Widać zatem zadziwiającą niekonsekwencję i igranie z ogniem. Takie podejście można oczywiście tłumaczyć oszczędnościami, ale w przypadku – zwłaszcza firm dużych – to także przykład niefrasobliwości i niedoceniania zagrożenia – skomentował Jakub Wychowański z VECTO.

Zagrożenie płynie w dużej mierze z nieostrożnego korzystania z tabletów i smartfonów, które są traktowane niekiedy jako podręczne komputery. 72% wykrytych zagrożeń w roku 2017 dotyczyło właśnie urządzeń mobilnych. Co 10 sekund pojawia się średnio nowa wersja złośliwego oprogramowania, które atakuje Androida.

– Przeprowadzane przez VECTO audyty wskazują, że większość polskich firm wciąż nie rozumie, że telefon podłączony do firmowej sieci wi-fi może stanowić furtkę, przez którą cyberprzestępcy dokonują ingerencji w system IT, kradną lub szyfrują dane, niszczą zasoby informatyczne – dodał Wychowański.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here