Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegają, że w Polce dużym zagrożeniem są braki na rynku pracy, które mogą znacznie spowolnić rozwój gospodarki.

–  Niniejszy roczny przegląd pokazuje po raz kolejny, że jesteśmy zdecydowanie na drodze do zwiększenia zatrudnienia i wzrostu gospodarczego. Jednak dzisiejsza młodzież i jej dzieci mogą znaleźć się w gorszej sytuacji niż ich rodzice. Nie chcemy tego – skomentowała coroczne sprawozdania o stanie zatrudnienia oraz sytuacji społecznej w UE Marianne Thyssen, unijna komisarz zatrudnienia i spraw społecznych.

W Polsce od kilku lat widoczne są pozytywne efekty dynamiki gospodarczej. W poprzednim roku poziom bezrobocia wynosił jedynie 6,2%, a więc mniej niż średnia europejska. Dla porównania w roku 2005 było to niemal 18% przy średniej dla Unii na poziomie 9%. Jeszcze lepiej prezentują się dane dotyczące zagrożenia ubóstwem. W roku 2005 takich ludzi w Polsce było 45,3%, a w roku 2015 już tylko 23,4%. Są to dane, które nie uwzględniają jeszcze efektu programu 500+.

Jednak z drugiej strony społeczeństwo polskie starzeje się. Oznacza to z roku na rok mniejszą liczbę rąk do pracy, a jednocześnie większą ilość emerytów do utrzymania przez osoby aktywne zawodowo.

To zjawisko można opóźniać i łagodzić działając na rzecz przyrostu naturalnego, pryzmując imigrantów, podnosząc wiek emerytalny czy aktywizując osoby starsze i kobiety. W Polsce niestety takich działań w zasadzie nie ma. Przyrost jest niski, a wobec imigrantów panuje powszechna wrogość. Obniżono nawet wiek emerytalny.

Czarny scenariusz mówi, że do roku 2040 liczba osób w wieku produkcyjnym będzie spadać o 0,8% w skali roku. Będzie mieć to poważne konsekwencje dla potencjału gospodarczego. Problem ten w Polsce zauważył również MFW. Fundusz zaleca wspieranie przyrostu naturalnego oraz pomaganie kobietom na rynku pracy. Rozwiązaniem ma być też polityka migracyjna i zachęcanie do przyjazdu do Polski wykwalifikowanych imigrantów nie tylko z Ukrainy.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / rp.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here