StartupStockPhotos (CC0), Pixabay

Okazuje się, że są już pierwsze wątpliwości dotyczące najważniejszego rozwiązania obowiązującej od kilku dni Konstytucji Biznesu. „Rzeczpospolita” wskazuje, że resort finansów rozwiera je na wątpliwość podatników, a drobne usługi można opodatkować dopiero w zeznaniu rocznym.

Mowa o rozliczeniu osób, które zarabiają do 1050 zł miesięcznie. Z przepisów wynika, że nawet jeśli spełniają one definicję przedsiębiorcy (działają w sposób zorganizowany, ciągły i w celach zarobkowych) nie muszą rejestrować działalności i płacić składek ZUS.

Z tego rozwiązania korzystać mogą drobni rzemieślnicy, korepetytorzy, dorabiający pracownicy czy osoby handlujące własnymi wyrobami.

Resort finansów zapytano o to, jak rozliczać przychody z działalności nierejestrowanej. Okazuje się, że odpowiedź jest korzystna dla podatników. Nierejestrowani mogą świadczyć także usługi dla firm. Taka firma, nie musi pełnić obowiązków płatnika, a więc potrącać zaliczki na PIT, odprowadzać jej do urzędu czy wystawiać informacji PIT-11.

MF potwierdza również, że osoba prowadząca działalność nierejestrową nie musi odprowadzać zaliczek na podatek. Przychody zalicza do innych źródeł i wykazuje je razem z pozostałymi w zeznaniu rocznym. Potem płaci podatek według skali.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here