stevepb (CC0), Pixabay

Resort finansów chce na nowo poukładać relację podatnik-urząd skarbowy-doradca podatkowy. MF chce zaadaptować system, który wykorzystywany jest w Holandii.

W przyszłym roku ministerstwo chce skupić się na ułatwieniach podatkowych, uproszczeniach przepisów i usprawnieniach aparatu skarbowego. Mowa m.in. o poprawieniu relacji US-podatnik-doradca podatkowy.

Resort zainteresował się koncepcją organizacji systemu podatkowego forsowaną przez OECD- Horizontal Monitoring Compliance. Rozkłada ona zupełnie inaczej wektory relacji podatnik-urząd skarbowy niż w układzie pionowym, w którym kontrole prowadzone są w celu ustalania stanu post factum, gdy dany pomysł podatkowy w firmie został już wykorzystany.

W przypadku monitoringu horyzontalnego ryzyko podatkowe analizowane jest w zasadzie w systemie niemal ciągłym, bo wątpliwości dotyczące przepisów podatnik może konsultować z urzędem. Zasadą tego systemu jest także „agree do disagree”, a więc opcja pójścia drogą sądową w celu ustalenia racji obu stron.

Metoda ta po kilku poprawkach ma być za kilka miesięcy stosowana w Polsce.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here