MichaelWuensch (CC0), Pixabay

„Rzeczpospolita” informuje, że urzędnicy zbierają obecnie dane o obrocie kryptowalutami. Każą wykazywać dochody w zeznaniach i płacić podatek.

Kantory i giełdy, na których obraca się kryptowalutami otrzymały od urzędów skarbowych wezwania z żądaniem udostępnienia informacji na temat transakcji zawieranych przez użytkowników.

– Dochody z bitcoinów trzeba opodatkować. Skarbówka nie zna jednak szczegółów transakcji na rynku kryptowalut. Jeśli je pozna, dojdzie jak po sznurku do osób, które na nich zarabiały – podsumował radca prawny z ABC Tax Mikołaj Jabłoński.

Resort finansów w specjalnym komunikacie przypomina, że wszystkie dochody należy wykazać w zeznaniu rocznym. Mowa nie tylko przychodach ze sprzedaży, ale i z zamiany. Dotyczy to bitcoinów oraz innych kryptowalut.

Spore wątpliwości budzi jednak zasada wykazywania tego typu przychodów. Sprawami tego rodzaju zajmują się sądy. Niedawno Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że sprzedaż kryptowaluty należy rozliczyć jako przychód z praw majątkowych. Dochód, a więc przychód pomniejszony o koszty powinien więc zostać zsumowany z innymi i opodatkowany według skali podatkowej.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here