Obecnie amerykańskie firmy w Polsce zatrudniają niemal 200 tysięcy osób. Poza tym z raportu NBP wynika, że do tej pory w formie bezpośrednich zagranicznych inwestycji do Polski trafiło 75 mld zł kapitału z USA. Tym samym Stany Zjednoczone zajmują trzecią pozycję na liście inwestorów zewnętrznych w Polsce, za Niemcami i Francją.

Zdecydowanie największy napływ kapitały zagranicznego miał w latach 2005-2009. Po kryzysie w USA biznesmeni zaczęli ostrożniej podchodzić do zagranicznych inwestycji. Obecni w Polsce amerykańscy przedsiębiorcy cały czas reinwestują swoje zyski.

Tylko w roku 2015 firmy z  USA wydały na inwestycje 7 mld złotych. Jeszcze więcej pieniędzy idzie na wynagrodzenia -16 mld złotych w skali roku. Daje to średnio 7500 złotych na osobę na miesiąc. Okazuje się, że amerykańskie firmy są hojniejsze wobec swoich pracowników niż te niemieckie i francuskie.

Największym inwestorem z USA w Polsce jest General Motors Company posiadający fabryki w Tychach i Gliwicach. Tuż za nim plasuje się Phillip Morris International i TRW Automotive. Pierwszą piątkę uzupełniają jeszcze Commercial Metals i Cargill. Poza tym w Polsce obecne są firmy związane z przemysłem lotniczym – Lockheed Martin, Pratt&Whitney i Sikorsky Aricraft.

W ostatnim czasie Amerykanie mocno inwestują w tzw. usługi nowoczesne. W roku 2014 w Polsce działało 156 centrów usług biznesowych z amerykańskich kapitałem. W znacznej mierze są to jednostki badawczo-rozwojowe. Poza tym USA stawia na gaz. Rok temu Stany Zjednoczone wyprodukowały niemal 170 mld m3 gazu więcej niż Rosja. Planowana jest też budowa nowych zakładów skraplania gazu w USA. Prawdopodobnie konkurencja rosyjsko-amerykańska w tej kwestii przełoży się na obniżkę cen gazu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here