PublicDomainPictures (CC0), Pixabay

Jest już nowa unijna ekspertyza w sprawie budowy Nord Stream 2. Niestety jest ona ciosem dla przeciwników inwestycji, a więc i Polski. Prawnicy Unijnej Rady zakwestionowali prawo Komisji do objęcia przepisami europejskimi mirskich odcinków rurociągów takich jak Nord Stream 2.

O dokumencie informują portale Politico i Euractiv. Prawnicy Rady mieli napisać, że nie można unijnego prawa zastosować wobec gazociągów importowych, które przebiegają jedynie przez strefy ekonomiczne krajów członkowskich, a więc obszary morskie, przez które gazociąg ma być prowadzony. Eksperci powołali się w tym przypadku na konwencję ONZ o Prawie Morza. Ich zdaniem nie ma uzasadnienia dla uprawnień regulacyjnych UE w zakresie morskich odcinków rurociągów.

Ekspertyzę zamówiła Bułgaria, która kieruje pracami Unii Europejskiej na wniosek Niemiec. Różni się ona od tej, którą polski rząd przedstawił w 2017 roku.

Polska uważa, że ta inwestycja grozi w jej interesy i interesy Ukrainy, a poza tym stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy. Nowa ekspertyza zostanie omówiona w przyszłym tygodniu.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Ciągle utyskujemy, że grają u nas najemnicy. Może warto pokazać troche ludzkiego oblicza i pomóc facetowi. A on może dzięki temu będzie chciał się związać z takim klubem jak Lech? W końcu to nie stało się w czasie wpadu weekendowego w góry, tylko w trakcie meczu kiedy reprezentowal Kolejorza. Może zarząd zechce pomyśleć dlugofalowo i nie tylko przez pryzmat krotkoterminowego zysku i da jeszcze Koljiciovi szanse? Oby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here