MichaelGaida (CC0), Pixabay

W pierwszym kwartale tego roku pobity został rekord. Banki udzieliły ponad 55 tysięcy nowych kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości prawie 13 mld zł. Tak wynika z najnowszego raportu Związku Banków Polskich.

Ogromny wpływ na to miały ostatnie dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Od stycznia do końca marca podpisano 11,6 tysięcy umów o wartości ponad 2 mld zł.

Wielu Polaków uważa za opłacalne zakup mieszkania i jego wynajęcie. Inni kupują lokale, bo widzą wzrost cen i chcą zdążyć przed podwyżkami. Mieszkania rzeczywiście będą droższe, bo już teraz deweloperzy narzekają na brak gruntów pod zabudowę. Zaczyna brakować również rąk do pracy.

Wiele osób decyduje się na kredyt, bo coraz droższy jest wynajem.

– Klienci kalkulują i dochodzą do wniosku, że bardziej opłaca się zaciągnąć kredyt hipoteczny i kupić swoje lokum. Już dzisiaj widzimy podwyżki w skali roku rzędu 6-9 proc. Na szczęście nie będą to stawki liczone w dziesiątkach procent – podkreślają eksperci.

Najwięcej kredytów zaciąganych jest do 300 tysięcy złotych. Za tę kwotę można na ogół kupić mieszkanie o powierzchni do 60 metrów kwadratowych.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here