anaterate (CC0), Pixabay

KE podwyższyła prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski o 0,1 pkt procentowego wobec szacunków z lutego 2017 roku do poziomu 4,3% (wobec 4,6%, które odnotowano w roku ubiegłym). Taką informację podała Komisja Europejska w wiosennej prognozie. Prognoza na rok przyszły została podwyższona do poziomu 3,7%.

W publikacji „European Economic Forecast Spring 2018” napisano: „Spodziewamy się, że gospodarka Polski nadal będzie mocno rosnąć. Prognozuje się, że realny PKB zwiększy się o 4,3% w tym roku, tylko o nieco mniej niż wzrost 4,6% odnotowany w 2017 r. Na 2019 r. prognozuje się ograniczone osłabienie wzrostu do 3,7%. Oczekujemy, że popyt wewnętrzny pozostanie głównym czynnikiem wzrostu”.

KE spodziewa się, że wzrost konsumpcji prywatnej osłabnie z 4,1% w tym roku do 3,4% w 2019 roku. Inwestycje publiczne będą rosnąć, a inwestycje prywatne, które w ubiegłym roku pozostawały na niskim poziomie, stopniowo będą rosnąć w kolejnych latach. Spodziewać należy się również wzrostu eksportu, poziomu zatrudnienia i inflacji.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here