Bru-nO (CC0), Pixabay

„Rzeczpospolita” informuje, że lukę w finansach ZUS zaczęli wypełniać pracownicy z zagranicy. Dlatego resort pracy chce ułatwić ich zatrudnianie.

Cudzoziemcy ratują polski rynek pracy i stają się coraz większym wsparciem dla finansów publicznych. W zeszłym roku mogli oddać państwu nawet 6 mld zł w formie różnych podatków. Mowa o osobach, które w Polsce pracują legalnie na umowę zlecenie lub umowę o pracę i odprowadzają składki na ubezpieczenie społeczne czy PIT. W grudniu ubiegłego roku było ich już około 440 tysięcy. To o 50% więcej niż rok temu i 140% niż w roku 2015.

-Wpływy podatkowe i składkowe od cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS mogą wynosić 5,2 mld zł. To orientacyjne kwoty, bez wątpienia jednak szybki przyrost cudzoziemców w rejestrach ubezpieczonych jest jedną z przyczyn stosunkowo dobrej sytuacji finansowej ZUS, który rok zakończył z deficytem mniejszym, niż planowano – podsumował ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

Zdaniem ekspertów to zjawisko pozytywne.

– Nie tylko dlatego, ze cudzoziemcy wspierają ubezpieczenia społeczne i budżet państwa, ale też dlatego, że poprawiają fatalną u nas proporcje między osobami pracującymi a niepracującymi. W pewien sposób dorzuca się więc do kosztów świadczeń wypłacanych niepracującym Polakom – dodał ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasiewicz.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here