vborodinova (CC0), Pixabay

Państwowa Inspekcja Pracy dokonała własnej interpretacji przepisów w kwestii zakazu handlu w niedziele. Okazało się, że małe sklepy w niedziele będą mogły być otwarte.

Główny Inspektorat Pracy opublikował na stronie internetowej interpretację przepisów odnośnie zakazu handlu w niedziele. Taka wykładnia została uzgodniona ponadto z resortem rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wynika z tego, że małe sklepy będą mogły być otwarte w niedziele i to nie tylko pod warunkiem, że sprzedawcą będzie sam szef. Handel w niedziele może być bowiem prowadzony przez szeroko pojętych właścicieli, a więc i wspólników. Jeśli więc właściciel będzie chciał otworzyć sklep w niedzielę musi najpierw sprawić, aby jego niektórzy pracownicy zostali jego wspólnikami.

Poza tym ustawa dopuszcza możliwość korzystania z pomocy rodziny. Jednak powinna być to z założenia pomoc nieodpłatna i okazjonalna. Dlatego członkowie rodziny nie mogą być zatrudnieni u właściciela i wykonywać odpłatnej pracy w pozostałe dni tygodnia.

Od 1 marca tego roku obowiązuje zakaz handlu w niedziele. Początkowo wolne będą jedynie dwie niedziele. Od przyszłego roku będzie to jedna niedziela w miesiącu, a od roku 2020 zakaz będzie obowiązywał poza drobnymi wyjątkami we wszystkie niedziele.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here