Fot. Fotolia

Detaliczna cena masła w stosunkowo krótkim okresie wzrosła blisko dwukrotnie. Jeszcze niedawno klienci płacili za nie nieco ponad 3 złote za 200-gramową kostkę, a dziś cena zbliża się do 7 złotych. Scenariusze dalszego zachowania cen masła są dwa: jedni specjaliści przewidują, że cena wkrótce się ustabilizuje, ale pesymiści straszą, że wzrośnie jeszcze bardziej i wkrótce zapłacimy za kostkę nawet 10 zł.

Głos w tej sprawie zabrała Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka, która sugeruje, że do stabilizacji cen dojdzie już jesienią tego roku. Jak dodała, za szybki wzrost cen odpowiada duży popyt globalny, a w rezultacie rosną ceny na giełdach. Na nich jednak można zauważyć w ostatnim okresie lekkie tendencje spadkowe o kilka punktów procentowych, a to może sugerować, że trend się odwróci.

Wśród państw, gdzie spożycie masła rośnie szybko, są Chiny. Importują one większość spożywanego masła spoza swojego kraju. Wskutek rosnących cen ograniczają jednak zamówienia z Europy na rzecz masła z Nowej Zelandii, która jest jego dużym producentem. Po zeszłorocznych anomaliach pogodowych w tym kraju, w tym sytuacja wróciła do normy i wkrótce ten wyspiarski kraj znów będzie mógł produkować większe ilości masła na eksport.

Do zatrzymania niekorzystnych trendów w cenie masła mają się też przyczynić polscy producenci wyrobów mleczarskich, którzy przestawiają profil produkcji właśnie na wytwarzanie masła. Do grona przedstawicieli branży przekonujących o mającej wkrótce nastąpić stabilizacji cen należy prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemar Broś, który twierdzi ponadto, że wzrost cen masła to efekt większego eksportu polskiej śmietany. Za ważny czynnik powodujący wzrost cen uważa też coraz większe spożycie masła w miejsce margaryny i innych tłuszczów.

Niezależnie od zmiany cen masła i ich znacznego wzrostu, należy pamiętać, że artykuł ten jest w Polsce wciąż tańszy, niż na zachodzie Europy. Jeśli dojdzie do dalszych wzrostów, może się okazać, że Polacy będą płacić z nie tyle samo ile Europejczycy z zachodu. Wówczas cena 200-gramowej kostki musiałaby kosztować pomiędzy 9 z 10 zł.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / tvn24.bis.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here