moerschy (CC0), Pixabay

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozę wzrostu PKB dla Polski do 3,8% w tym roku i do 3,3% w roku 2018. Tak wynika z najnowszej edycji World Economic Outlook. W kwietniu eksperci byli zdania, że dynamika PKB wyniesie w tym roku 3,4%, a w przyszłym 3,2%.

W raporcie napisano: „ Prognoza dla Polski została podwyższona (do 3,8 proc. w 2017 r. i 3,3 proc. w 2018 r.) ze względu na lepszy od oczekiwań wzrost w pierwszej połowie 2017 r. i oczekiwane przyspieszenie w realizacji projektów współfinansowanych przez UE”.

Zmieniono także szacunki średniorocznej inflacji w tym roku. Ma ona wynieść 1,9% wobec kwietniowej prognozy 2,3%. Przewidywania na przyszły rok pozostały bez zmian.

Zmiany zaszły w przewidywaniach dotyczących nie tylko Polski, ale i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

– Dla Europy rozwijającej się krótkoterminowe prognozy wzrostu PKB zostały podwyższone do 4,5 proc. wobec 3 proc. w kwietniowej edycji WEO. Zmiana ta w znacznym stopniu wynika z rewizji prognoz dla Turcji na 2017 r. do 5,1 proc. z 2,5 proc. ze względu na lepszy od oczekiwań wynik w I kw., napędzany przez odbicie w eksporcie po kilku spadkowych kwartałach oraz ekspansywną politykę fiskalną – podano.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / tvp.info
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here