fot. Flickr.com

Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego deficyt budżetowy w tym roku może zamknąć się w kwocie niższej niż 49 mld zł. Tymczasem plan zakładał 59,3 ml zł deficytu. Wicepremier ma nadzieję, że inwestycje wyszły już na plus osiągając 4% dynamikę, która w trzecim kwartale przyspieszy do 5%.

MF w poniedziałek poinformowało, że w pierwszej połowie bieżącego roku wartość zwrotów VAT wyniosła 37,95 mld złotych, Dla porównania w roku ubiegłym było to 48,14 mld zł.

– Niższy poziom zwrotów VAT w tym roku wynika z wyłapywania mafii VAT-owskich i w skali rocznej będzie on niższy niż w 2016 r. Wzrost dochodów z VAT powinien się utrzymać w skali rocznej powyżej 15%, ale poniżej 20% – powiedział Morawiecki.

Jednocześnie wicepremier zaznaczył, że wyższa dynamika dochodów w pierwszych miesiącach roku to skutek zmian systemowych.

– Obecna, prawie 30% dynamika dochodów wynika z szybszego płacenia VAT przez duże firmy, które wcześniej w cyklach trzymiesięcznych regulowały VAT, więc nawet jeszcze pierwsze półrocze jest zakłócone do góry, ale już mniej niż na początku roku, kiedy dynamika była na poziomie 40 % – dodał Morawiecki.

Zdaniem wicepremiera jest bardzo prawdopodobne, że w tym roku wzrost PKB przekroczy 3,6%. Jednak większe znaczenie niż sama dynamika PKB jest jakość wzrostu.

– Lepszy jest wzrost na poziomie 3,6%, ale z wyższym poziomem inwestycji, oszczędności i wydatków na infrastrukturę niż 4,2% napompowane konsumpcją – zaznaczył Morawiecki.

Wicepremier uważa, że inwestycje już wyszły na plus o około 3-4%. W kolejnych kwartałach dynamika ta powinna być jeszcze wyższa i przekroczyć nawet 5%.

Mateusz Morawiecki przebywa obecnie z wizytą w Londynie, gdzie ma spotkać się z inwestorami finansowymi. Będzie z nimi rozmawiać m.in. o wzroście gospodarczym Polski i jego dalszych perspektywach oraz zachęcać do inwestowania właśnie w Polsce.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / tvp.info, foto: flickr.com
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here