lg
fot. By 螺钉 (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Niemal 1,1 mld euro w fabrykę pod Wrocławiem zainwestuje LG Chem. To największa zagraniczna inwestycja w Polsce od roku 1989. Tak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Rozwoju. Tym samym z pozycji lidera Koreańczycy zepchnęli firmę Volkswagen.

Spółka LG Chem Wrocław Energy, która należy do koreańskiego koncernu LG otrzymała pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na obszarze podstrefy Wrocław-Kobierzyce w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan. Już w przyszłym roku powstanie tam fabryka baterii do samochodów elektrycznych.

W nowych zakładach powstaje 2,5 tysiąca nowych miejsc pracy. Jeszcze większe zatrudnienie będzie w firmach kooperacyjnych. Poza tym koncern chce nawiązać współpracę z uczelniami technicznymi w Polsce m.in. Politechniką Wrocławską.

Będzie to największa inwestycja w Polsce po roku 1989 o wartości niemal 1,1 mld euro. Już w ubiegłym roku spółka zainwestowała 315 mln euro w LG Chem Wrocław Energy.

Do tej pory na czele zestawienia największych inwestorów zagranicznych w Polsce plasował się niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen. W roku 2014 producent zainwestował 800 mln euro w fabrykę we Wrześni niedaleko Poznania. Fabryka jest w stanie produkować 100 tysięcy samochodów w skali roku.

Koreańczycy zajmują na podium dwa miejsca – pierwsze i trzecie. Powodem jest inwestycja LG Phillips LCD z roku 2005 o wartości 429 mln euro. Jest ona ulokowana w Kobierzycach.

Za podium znalazło się jeszcze Fiat Auto Poland. Włoski koncern zainwestował prawie 354 mln euro w fabrykę w Tychach.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / tvn24.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here