Flachovatereza (CC0), Pixabay

Z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że zakończenie budowy i uruchomienie bloku pierwszej elektrowni atomowej w Polsce do końca roku 2024 nie jest realne. Aktualny postęp prac wskazuje, że możliwe to będzie dopiero po roku 2030.

NIK zwraca uwagę na brak realizacji najważniejszych zadań, które związane są z przygotowaniem budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Żaden minister właściwy do tych spraw nie skierował bowiem do Rady Ministrów wniosku o podjęcie decyzji dotyczących uruchomienia inwestycji. Nie ma wybranej technologii budowy, wykonawcy czy modelu finansowania inwestycji. Dlatego program polskiej energetyki jądrowej uległ dezaktualizacji.

Zdaniem NIK wydatki na realizację programu w latach 2014-2017 wyniosły 776 mln zł. Nie można jednak bez uszczerbku dla inwestycji pominąć inwestora podczas konstruowania modelu finansowego i wyboru technologii, podczas gdy to on poniesie największe ryzyko. Dlatego też nierealne stało się zakończenie budowy i uruchomienie pierwszego bloku elektrowni do końca roku 2024.

W styczniu 2009 roku rząd podjął decyzję o pracach nad PPEJ, których celem było uruchomienie elektrowni w roku 2020. Uchwała została jednak przyjęta dopiero w roku 2014. Okres realizacji projektu ustalono do roku 2030.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here