geralt (CC0), Pixabay

Z raportu UOKiK wynika, że w roku 2016 firmom udzielono pomocy na łączną kwotę niemal 30 mld zł. Najwięcej zyskały elektrownie i elektrociepłownie, a także branża węglowa, ochroniarska i detektywistyczna.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał powiedział, że pomoc publiczna wyniosła 24,5 mld zł, a więc o 3,6 mld zł więcej niż rok temu. Pomoc publiczna wzrosła przede wszystkim na skutek uruchomienia programów pomocowych.

Z pomocy publicznej skorzystało 38 tysięcy przedsiębiorstw. Udzieliło jej 340 podmiotów. Częściej pomoc otrzymywały firmy prywatne (60%). Największą pomoc uzyskały elektrownie i elektrociepłownie, a następnie branża węglowa, gazownictwo, działalność detektywistyczna i ochroniarska. Sporo zyskał także przemysł motoryzacyjny.

Największym beneficjentem pomocy było PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, które otrzymało 2,3 mld zł. Na kolejnych miejscach znalazły się Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Gaz-System oraz Telewizja Polska.

W 2016 roku pomoc publiczna w Polsce stanowiła 1,1% PKB. Najwyższa była na Węgrzech. Tam stanowiła ponad 2% PKB. Pod względem wartości największej pomocy udzieliły Niemcy i Francja – odpowiednio 40 i 14 mld euro.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / tvp.info
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here