andreas160578 (CC0), Pixabay

„Puls Biznesu” informuje, że z roku na rok rośnie rynek szparagów. Plantatorzy chwalą sobie perspektywy rozwoju. Ceny warzywa są wysokie, a mimo to nie mają problemów z jego zbytem.

Wciąż nie wiadomo ile co roku szparagów jest zbieranych w Polsce. Polski Związek Producentów Szparagów PZPS mówi o kilku tysiącach ton i regularnym wzrośnie.

– Wielokrotnie próbowaliśmy to wyliczać, ale to niemożliwe. Wciąż przybywa producentów, również z zagranicy, i urywają się telefony od klientów. Branża na pewno się rozwija, a popyt – poza krótkim momentem wysypu w szczycie sezonu – jest wyższy niż podaż – podsumował Marian Jakobsze, szef PZPS.

– Kiedyś produkcja w Polsce rosła, bo można ją było sprzedać w Europie Zachodniej. Teraz wzrasta krajowe spożycie i to jest główny czynnik wpływający na rozwój produkcji. Szparagi kojarzą się Polakom z luksusem, więc wraz ze wzrostem zamożności kupują ich coraz więcej. Dziś sprowadza się również szparagi z krajów południowych, aby zapewnić ich dostępność już wczesną wiosną – dodał ekspert z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Paweł Kraciński.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here