Dzięki współpracy ze Stanami Zjednoczonymi Polska ma szansę uniezależnić się od rosyjskiego gazu oraz w perspektywie kilku lat zostać centralą dystrybucji gazu w Europie Środkowej. Tak przynajmniej twierdzi wicepremier Mateusz Morawiecki, który odbył na ten temat rozmowę z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Trump miał jednoznacznie opowiedzieć się za niebudowaniem kolejnej nitki gazociągu łączącego Niemcy z Rosją. Mowa o Nord Stream 2, a więc projekcie dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Bałtyk. Gazociąg ma powstać w zasadzie obok magistrali Nord Stream i zwiększyć dwa razy możliwości przesyłu gazu tą drogą. Trump uważa jednak, że jest to sprzeczne z interesami całego Zachodu.

– Prezydent Trump doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że budowanie dodatkowych powiązań z agresywną Rosją nie służy pokojowi w Europie i nie służy rozwojowi gospodarczemu Europy – powiedział Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla PAP.

Wicepremier jest zdania, że za sprawą planowanego gazociągu do Norwegii i rozbudowie interkonektorów na południu kontynentu, Polska ma budować tzw. Gazowe Trójmorze i gazowy hub. Poza tym współpraca z USA prowadzić może do uniezależnienia się od rosyjskiego gazu.Zresztą gaz kupowany ze Stanów Zjednoczonych ma być tańszy.

–  Dzięki naszej polityce zróżnicowania źródeł dostaw, mamy szansę na dużo lepsze ceny gazu, ale również na dużo bezpieczniejszą Europę, bo dzięki temu też działamy w interesie Ukrainy i Europy centralnej – powiedział Morawiecki.

Morawiecki uważa, że to dla Polski spora szansa. Obecnie jest bowiem skazana na swego rodzaju dyktat cenowy rynkowego monopolisty, dzięki czemu  za gaz płaci znacznie więcej niż np. Niemcy.

 

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here