MichaelGaida (CC0), Pixabay

Polska i Czechy plasują się coraz wyżej na liście najbardziej ekologicznych gospodarek UE. Kraje skandynawskie, co ciekawe, zostają w tyle. Serwis Politico opublikował ranking unijnych gospodarek o obiegu zamkniętym. To gospodarki ponownie wykorzystujące odpady czy ograniczające wyrzucanie śmieci.

Polska zajęła drugie miejsce wśród siedmiu ocenianych kategorii w ilości wyrzucanych śmieci w miastach i trzecie w liczbie patentów związanych z circular economy.

Eksperci przeanalizowali dane na temat siedmiu najważniejszych wskaźników i ocenili 28 krajów UE. Dla każdego kryterium utworzono ranking, a ostateczny wynik to suma wszystkich rankingów o takiej samej wadze.

Kraje z najwyższymi wynikami gospodarki obiegowej, a więc Niemcy, Francja i Wielka Brytania mają rozwinięte systemy recyklingu i wysoki poziom innowacyjności. Większe kraje wykazywały niższe wskaźniki w gospodarce obiegowej, gdyż wyższy jest u nich poziom inwestycji prywatnych.
Jednak kraje na szczycie listy nie są najbardziej ekologiczne. Ranking ten różni się bowiem od wskaźnika efektywności środowiskowej opracowanego przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej.

Okazuje się, że spalanie odpadów energetycznych, co jest powszechną praktyką w Skandynawii, minimalizuje w składowaniu śmieci na wysypiskach, ale nie pomaga w zwiększeniu poziomu recyklingu. Dlatego kraje te nie znalazły się w czołówce rankingu. Finlandia zajęła w nim 22 miejsce.

Wiele krajów ogranicza ilość produkowanych śmieci. Tak jest w przypadku Holandii, Danii i Szwecji, które mają dobre wyniki w zakresie recyklingu.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here