Capri23auto (CC0), Pixabay

Zdaniem rzecznika Europejskiego Stowarzyszenia Stali EUROFER Christiana Lusignana Polska może zostać wyłączone z amerykańskich ceł na stal i aluminium z uwagi na jedne z największych wydatków na obronę w NATO.

Prezydent USA Donald Trump podpisał już odpowiednie rozporządzenie, które nakłada 25% cło na import stali i 10% cło na aluminium. To spełnienie jego obietnicy wyborczej. Pomysł ten budzi jednak sporo kontrowersji.

– Polska przekracza minimalny próg 2 procent PKB na wydatki obronne, więc możliwe, że zostanie oszczędzona – powiedział Lusignan w rozmowie z radiem RMF FM.

Dlatego Polska ma ucierpieć na skutek wprowadzenia ceł mniej niż np. Niemcy. Komisja Europejska nie zgadza się jednak na dzielenie krajów przez Biały Dom według niejasnych kryteriów. Jiriki Katainen, wiceprzewodniczący KE powiedział, że nie można NATO łączyć z handlem. Jego zdaniem cło powinno być niezwiązane z zaangażowaniem poszczególnych państw w wydatki obronne dla Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Kilka dni temu Trump napisał na Twitterze: „gdy kraj (USA) traci miliardy dolarów na handlu z prawie każdym państwem, z którym robi interesy, to wojny handlowe są dobre i łatwe do wygrania”.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/wprost.pl
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. a ja użwa(łe)m programu od kilku lat i mogę stwierdzić, ze interfejs jest fajny, funkcjonalność i prostota też. Programik jest fantastyczny, prosty i funkcjonalny. Lubie go. Problemem jest jednak niewygoda w obsłudze ulubionych i nieczytelna lista (a właściwie jej brak) stacji. Stosunkowo niewielka liczba strumieni tez nie jest atutem tego programu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here