stevepb (CC0), Pixabay

Duże i średnie firmy w ubiegłym roku przeznaczyły na inwestycje 126,2 mld zł. To wzrost o 3,4% w stosunku do roku 2016. Zdaniem „Pulsu Biznesu” nie zaspokaja to jednak oczekiwać, gdyż wydatkom sprzyjają rekordowo niskie stopy procentowe oraz wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych.

Z ostatnich publikacji GUS wynika, że w 2017 roku średnie i duże firmy niefinansowe i zatrudniające minimum 50 pracowników przeznaczyły na inwestycje 126,2 mld zł. To o 3,4% więcej niż rok temu. Na przestrzeni tego czasu inwestycje w całej gospodarce wzrosły o 5,4%.

Jednak eksperci są zdania, że można mówić o pewnym niedosycie. Inwestycje firm mają istotny udział w wartości inwestycji ogółem. Po trzech kwartałach 2017 roku firmy notowały jednoprocentowy spadek, ale w czwartym kwartale osiągnęły 12,3% wzrost inwestycji.

Najwięcej na inwestycje wydały podmioty, które związane są z transportem i gospodarką magazynową. W 2017 roku zwiększyły one nakłady inwestycyjne o 37,4% w stosunku do roku 2016. O 13,1% swoje nakłady zwiększyły firmy zajmujące się handlem i naprawą pojazdów samochodowych. Mniej na inwestycje wydano w górnictwie (spadek o 11,2%) i energetyce.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here