blickpixel (CC0), Pixabay

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku mocy. Na płatności mocowe złożą się wszyscy odbiorcy w formie kolejnej pozycji na rachunkach za energię. Tak będzie od roku 2021.

Rynek mocy to mechanizm wsparcia dla elektrowni i firm energetycznych. Dzisiaj ceny energii na rynku hurtowym są bardzo niskie i nie pozwalają nawet zarobić na spłatę kredytu na budowę nowej elektrowni.

Rynek mocy ma wprowadzić wsparcie dla elektrowni w formie dodatkowego wynagrodzenia – płatności mocowych. Dostaną one pieniądze za to, że przed dany czas w razie niedoboru będą dysponować odpowiednią mocą, a więc będą mogły dostarczać energię. Rząd ma nadzieję, że z taką pomocą firmy energetyczne będą w stanie finansować modernizację i budowę nowych bloków.

Oferty na wysokość oczekiwanego wynagrodzenia za moc wyłonione zostaną w specjalnych aukcjach. Zaczną się ode w grudniu przyszłego roku. Wówczas odbędą się trzy aukcje – na moc w latach 2021-2023. Od roku 2019 będzie odbywać się jednak aukcja rocznie.

Aukcje wygrają oferty najtańsze przy maksymalnym uwzględnieniu oczekiwanej przez KE neutralności technologicznej.

Na płatności mocowe złożą się wszyscy odbiorcy energii od roku 2021. Zdaniem ekspertów rynek mocy kosztować może 4 mld zł rocznie, ale są to na razie wstępne szacunki. Zdaniem Ministerstwa Energii przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci z tego tytułu nie więcej niż 10 zł w skali miesiąca.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here