Fot. By Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl via Wikimedia Commons

Sejm przegłosował nowelizację tegorocznego budżetu. Wstrzymane zostały wnioski opozycji o zatrzymanie wypłaty środków dla mediów publicznych.

W pierwszym czytaniu projekty nowelizacji budżetu na ten rok przedstawiła wiceminister finansów Teresa Czerwińska. Powiedziała, że zmiany nie wynikają z braku środków, ale z konieczności wprowadzenia korekt w strukturze wydatków państwa. To ma być możliwe dzięki oszczędnościom budżetowym.

Zdaniem „Dziennika Gazeta Prawna” środki finansowe, które udało się zaoszczędzić przeznaczone zostaną przede wszystkim na wypłaty utraconych deputatów węglowych dla górników-emerytów. Do nich trafi 2,3 mld zł. Dodatkowe fundusze otrzyma Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji za ubytki z wpływów abonamentowych z tytułu zwolnień, które przysługują emerytom. Do nich trafi 980 mln zł.

Posłowie PO i Nowoczesnej złożyli wnioski o przeznaczenie tych pieniędzy na podwyżki dla lekarzy oraz na refundację świadczeń mastektomii z rekonstrukcją piersi. Był też wniosek o zachowanie tych środków i obniżenie deficytu budżetowego. Wszystkie wnioski odrzucono.

W nowelizacji pojawiły się natomiast zapisy dotyczące utworzenia rezerwy celowej na program 500 plus i na zakup wyposażenia gabinetów profilaktyki w szkołach. Więcej środków trafi też na zakup i objęcie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Polskiego Funduszu Rozwoju.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here