Couleur (CC0), Pixabay

Resort rolnictwa wydał oficjalny komunikat w związku z rosnącymi cały czas cenami jajek. Zdaniem ministerstwa obecnie ceny jaj w Polsce są niemal najwyższe w całej UE.

Jakiś czas temu w mediach głośno było o podwyżkach cen masła, które szybko stało się towarem luksusowym. Teraz w górę idą również ceny jajek. Podobna podwyżka miała miejsce 5 lat temu. W niektórych sklepach zaczyna nawet brakować jaj.

Resort tłumaczy, że w ostatnich latach ceny jajek były niskie, niska była też opłacalność ich produkcji. Teraz ceny jaj konsumpcyjnych i tych przeznaczonych do przetwórstwa rosną. To skutek ograniczonej podaży jaj na rynku UE. Wynika to z ograniczenia liczby kur niosek z powodu wykrycia fipronilu na fermach kurzych w Holandii, Belgii czy Niemczech. We Włoszech, które są największym producentem jaj, wybuchła też epidemia ptasiej grypy. To wszystko zbiegło się z sezonowym spadkiem produkcji jaj.

Zdaniem resortu rolnictwa w większości krajów europejskich ceny wrosły w stosunku do lipca o 30%. Skutkuje to zwiększoną sprzedażą polskich jaj do krajów unijnych i ich mniejszą podażą na rynku polskim. W październiku średnia cena sprzedaży jaj w Polsce wynosiła 40,60 zł/1000 sztuk i wrosła o 20% w stosunku do roku poprzedniego. Obecnie w Polsce jajka są niemal najdroższe w całej UE. Drożej jest tylko w Austrii.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here