geralt (CC0), Pixabay

Obecnie w UE aż 17,3 mln seniorów w wieku powyżej 65 lat (18,2 %) zagrożonych jest ubóstwem i wykluczeniem społecznym. To o 1,9 mln mniej niż 10 lat temu. Tak wynika z raportu przygotowanego przez KE.

Mimo to różnice między poszczególnymi grupami ludności są znaczne. Emerytury kobiet są o 37% niższe niż mężczyzn, co wynika z niższych zarobków i krótszej aktywności zawodowej. Mniej korzystne warunki dostępu do uprawnień emerytalno-rentowych mają także osoby pracujące na podstawie niestandardowych form zatrudnienia i prowadzące działalność na własny rachunek.

Okazuje się również, że zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem społecznym osób w starszym wieku rośnie z wiekiem. Ponad 50% osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym ma ponad 75 lat.

Zdaniem KE systemy emerytalne muszą promować dłuższą aktywność zawodową zgodnie z rosnącym wskaźnikiem średniego trwania życia. Można to zrobić poprzez zapewnienie bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy, nagradzanie późniejszego przechodzenia na emeryturę i zniechęcanie do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej.

– Każdy emeryt ma prawo do godnego życia. Adekwatne emerytury są niezbędne w celu zapobiegania ubóstwu i wykluczeniu społecznemu osób starszych w Europie, szczególnie kobiet. Musimy zagwarantować, by osoby pracujące na podstawie niestandardowych form zatrudnienia lub prowadzące działalność na własny rachunek nie były pomijane. Naszym priorytetem musi być kontynuowanie obecnych reform, których celem jest zapewnienie adekwatnych emerytur dla każdego – podkreśliła Marianne Thyssen, unijna komisarz ds. spraw zatrudnienia.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here