fot. Fotolia

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie nakazał Polsce zapłatę odszkodowania funduszowi inwestycyjnymi Abris. Zasądzona kwota to 760 milionów, chociaż fundusz żądał prawie trzy razy tyle. Ministerstwo Finansów będzie odwoływać się od tej decyzji.

Wyrok trybunału to pokłosie konfliktu pomiędzy Skarbem Państwa a funduszem private equity Abris. Fundusz ten posiadał udziały w banku FM Bank BPB, ale decyzją Komisji Nadzoru Finansowego został zmuszony do ich pozbycia się. KNF twierdziła, że fundusz Abris łamał zobowiązania inwestorskie, co miało mieć negatywny wpływ bieżącą działalność banku.

Komisja Nadzoru Finansowego zwracała też uwagę na niepowiadomienie jej o zmianach w zarządzie banku, fakcie, że obsługę prawną banku zapewnia firma należąca do członka rady nadzorczej oraz to, że sama rada nadzorcza ma zbyt duże uprawnienia. Choć fundusz zredukował uprawnienia rady nadzorczej, to nie dokonał zmiany prezesa.

FM Bank PBP obsługiwał m.in. małe firmy, ale znany był też z atrakcyjnych lokat dla klientów indywidualnych. Miał ok. 40 tys. klientów. W 2014 r. FM Bank zmienił nazwę na BIZ Bank i utworzył mobilną odnogę Bank Smart. W 2016 r. połączył obie marki i zaczął działalność jako Nest Bank. KNF miała też wątpliwości co do tego, czy bank będzie realizował program naprawczy, jaki wówczas musiał być przeprowadzany w banku.

Koniec końców fundusz Abris sprzedał swoje udziały w banku FM brytyjskiemu funduszowi AnaCap, ale pół roku po tym fakcie Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła swoją decyzję.

Fundusz złożył skargę na działania komisji do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, a ten nakazał Skarbowi Państwa wypłatę odszkodowania. Fundusz domagał się wypłacenia odszkodowania w wysokości 2 miliardów złotych, ponieważ negocjacje ze stroną polską nie przyniosły skutku. Kwotę wyznaczył więc Trybunał i ustalił ją w wysokości 760 milionów złotych.

Decyzja uprawomocniła się 28 września i od tego dnia naliczane są od kwoty odszkodowania odsetki w wysokości 7% w skali roku, czyli ok. 145 tysięcy złotych dziennie. Strona polska zapowiada odwołanie od decyzji.

 

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / gazeta.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here