Według danych GUS trzech na czterech Polaków pracuje obecnie na umowie o pracę na czas nieokreślony. Liczba ta wzrosła w ciągu dwóch ostatnich lat o pół miliona.

Po koniec pierwszego kwartału bieżącego roku liczba pracowników w Polsce wynosiła 12,9 mln osób. Była ona wyższa o 430 tysięcy osób niż dwa lata temu. Jeszcze bardziej wzrosła liczba pracujących na bezterminowych umowach o pracę, bo o 520 tysięcy osób. To wynik dobrej koniunktury na polskim rynku pracy. Teraz to często kandydat, a nie pracodawca ma decydujące zdanie co do tego gdzie i na jakich zasadach będzie pracować.

– Rynek pracownika wpływa na ofertę firm, które stają się bardziej elastyczne. Dzięki temu, forma zawieranej umowy zależy często od preferencji kandydata, przez co poprawiają się warunki pracy w odczuciu samych pracowników – powiedział dyrektor firmy rekrutacyjnej Michael Page, Piotr Dziedzic.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że wzmocnienie pozycji pracownika dotyczy nie tylko kandydatów na stanowiska kierownicze, ale również tych ze średniego i niższego poziomu.

Zdaniem GUS udział pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony wzrósł najbardziej w grupie ludzi młodych. Wśród osób do 24. roku życia, na koniec pierwszego kwartału 2017 roku, 31% pracowało na etacie. Dwa lata temu było to 28%. Najwięcej takich umów jest od lat wśród pracowników najstarszych, w wieku od 55 do 59 lat.

Specjaliści zaznaczają, że nastroje na rynku pracy są bardzo dobre. 60% osób uważa, że w najbliższych miesiącach ich pozycja zawodowa jeszcze się poprawi.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / rp.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here