StartupStockPhotos (CC0), Pixabay

Niemal 430 tysięcy studentów w październiku rozpoczęło naukę na polskich uczelniach. Największą popularnością cieszą się kierunki informatyczne, psychologiczne i te związane z zarządzaniem.

Resort Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumował tegoroczną rekrutację na studia. W tym roku na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie przyjęto 310 tysięcy osób, a na studia drugiego stopnia 120 tysięcy osób. Z tego grona 100 tysięcy osób uczy się w niepublicznych szkołach wyższych.

W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków znalazły się informatyka, zarządzania, psychologia, ekonomia oraz prawo. Informatykę chciało studiować aż 42 tysiące osób. Stawka prezentuje się podobnie jak w latach poprzednich, ale nie identycznie. Do niedawna sporą popularnością cieszyła się bowiem również automatyka i robotyka.

W tym roku najbardziej obleganym kierunkiem jest inżyniera i analiza danych. Tutaj na jedno miejsce było 54 kandydatów. Trudno było się dostać także na zarządzenie inżynierskie (19 kandydatów na miejsce) i chemię z toksykologią sądową.

Najwięcej chętnych było na Politechnikę Warszawską. W jej murach chciało uczyć się 47 tysięcy osób. W gronie uniwersytetów dominowały Uniwersytet Warszawski (43,5 tysiąca chętnych) i Uniwersytet Jagielloński (33,6 tysiąca podań).

Wśród uczelni niepublicznych największą popularnością cieszył się SWPW Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny w Warszawie (ponad 3 tysiące kandydatów).

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here