stevepb (CC0), Pixabay

Okazuje się, że co piąta złotówka znajdująca się w obrocie gospodarczym jest ukrywana przez państwem. Takie szacunki ma Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych.

„Rzeczpospolita” opublikowała najnowszy raport IPiAG. Zgodnie z przedstawionymi w tym roku szara strefa w Polsce wyniesie 18% PKB. To o 0,7 pkt proc. mniej niż rok temu i o 1,5 pkt proc. mniej niż w roku 2014.

– Ten spadek ma dwa podstawowe, równie ważne powody. Po pierwsze, to energiczne działania fiskusa podejmowane od dwóch lat, po drugie zaś dobra koniunktura gospodarcza – skomentował prezes Instytutu Bohdan Wyżnikiewicz.

Jednak w ujęciu nominalnym szara strefa w Polsce rośnie. W 2018 roku wyniesie 402 mld zł, a więc o 6 mld zł więcej niż rok temu i o 41 mld zł więcej niż w roku 2014. Największą część szarej strefy stanowi działalność ukryta – nierejestrowane obroty i transakcje firm działających legalnie. Mowa o zaniżaniu dochodów w celu płacenia niższych podatków czy zatrudniania na szaro. Sporo jest także działalności nielegalnej i nieformalnej.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here