DavidRockDesign (CC0), Pixabay

Reuters poinformował, że rząd Rumunii ma zamiar podtrzymać politykę obniżania podatków i podwyższania minimalnych wynagrodzeń i państwowych emerytur do roku 2020.

Rumunia, kraj, który do tej pory kojarzył się przede wszystkim z biedą, teraz intensywnie rozwija się gospodarczo.

Szef rządzącej w kraju partii PSD Liviu Dragnea powiedział, że rząd ma zamiar kontynuować politykę obniżania podatków i podwyższania minimalnych wynagrodzeń państwowych i emerytur do roku 2020. Rozważa również wprowadzenie fakultatywnego przystępowania do prywatnego programu emerytalnego.

W marcu Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaapelował do władz Rumunii, aby zachowano ostrożność w celu uniknięcia przegrzania gospodarki po osiągnięciu w poprzednim roku siedmioprocentowego jej wzrostu, co było najlepszym wynikiem w UE.

Szef misji MFW w Rumunii Jaewoo Lee powiedział, że na ten wynik wpływ miała rosnąca konsumpcja gospodarstw domowych przy cięciu podatków i wprowadzeniu podwyżek płac. Jego zdanie brak działań mających na celu zwiększenie dyscyplinie budżetowej sprawi, że wzrost będzie coraz bardziej kruchy i zaufanie inwestorów spadnie.

W 2017 roku doszło również do dużego wzrostu inflacji w wysokości 4,7% PKB. MFW spodziewa się w Rumunii w tym roku niższego wzrostu gospodarczego na poziomie 5%. Powodem jest niski poziom inwestycji publicznych i nieodpowiedni postęp reform.

Rumunia w latach 2009-2010 przeszła głęboką recesję. Wyszła z niej za sprawą surowej polityki oszczędnościowej i pomocy finansowej ze strony MFW i UE.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here