fot. Flickr.com

Ministrowie finansów UE we wrześniu będą rozmawiać na temat opodatkowania takich usług jak serwis wynajmu mieszkań. KE zapowiedziała, że przygotowuje się do tej dyskusji. Wspólną inicjatywę zapowiadają też Niemcy i Francja.

W czerwcu Parlament Europejski przyjął rezolucję, wzywając Komisję Europejską do stworzenia przepisów regulujących usługi oferowane w ramach gospodarki dzielenia się jak Uber czy Airbnb. Europosłowie zwrócili wówczas jednak uwagę przede wszystkim na stronę konsumencką, pokazując, że klienci korzystający z takich usług powinni być chronieni tak jak w przypadku innych transakcji.

KE do tej pory nie zajmowała się usługami tzw. ekonomii dzielenia się. W ubiegłym roku wydano jednak wytyczne dla krajów członkowskich dotyczące regulacji tego sektora usług. Zdaniem Komisji usługi ekonomii dzielenia się mogą pozytywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy. Trzeba je jednak uregulować i w odpowiedni sposób rozwijać.

Najbardziej znanym przykładem jest UberPOP – aplikacja, która kojarzy ludzi chcących odpłatnie wyświadczyć usługę przewozową oraz jej odbiorców. Inny przykład to BlaBlaCar czy Airbnb, który umożliwia wynajęcie mieszkania i domu. Skala takich usług jest coraz większa. Dlatego ministrowie finansów zaczynają tematem tym mocniej się interesować.

Minister finansów Francji Bruno Le Maire jest zdania, że obecna sytuacja podatkowa platform cyfrowych we Francji jest nie do zaakceptowania.

– Platformy te osiągają dziesiątki milionów euro obrotu, a do budżetu Francji wpływa z tego zaledwie kilkadziesiąt tysięcy euro – powiedział minister.

Dlatego we wrześniu chce problem rozwiązać na poziomie UE. Również zdaniem unijnego gospodarcza ds. gospodarczych Pierre Moscovici’ego poziom podatków płaconych przez Airbnb jest szokująco niski. Chce on, aby kraje członkowskie Unii uzgodniły wspólną bazę podatkową.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / tvn24.bis.pl
PODZIEL SIĘ

3 KOMENTARZE

  1. UberPop to nie ekonomia wspoldzielenia, tylko identyczna usluga zarobkowego przewozu osob, ktora legalnie wykonuja taksowkarze, namiast ekonomia wspoldzielenia to blablacar, gdzie kierowca dzieli koszty przejazdu, nie zarabiajac na tym

    • Święte słowa bo w bla bla jak jadę 100km to czy ktoś skrzysta czy nie to i tak wyrusze w trasę a w uber jakie to wspoddzielenie? Gdze jedziemy w wskazany przez klienta punkt

  2. „UberPop to nie ekonomia wspoldzielenia, tylko identyczna usluga zarobkowego przewozu osob, ktora legalnie wykonuja taksowkarze”
    Zabrzmiało jakby Uber tę usługę wykonywał nie legelanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here