sumanamul15 (CC0), Pixabay

Polski rząd wydaje coraz więcej pozwoleń na pracę długoterminową dla Ukraińców. Spada również liczba oświadczeń, które umożliwiają pracę maksymalnie półroczną. Ukraińcom zależy na stabilnym zatrudnieniu.

Regularnie spada liczba oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, które pozwalają na pozostanie w Polsce maksymalnie przez pół roku. Rośnie z kolei liczba pozwoleń na pracę długoterminową, dzięki którym można zostać w kraju an 3 lata.

Tylko w kwietniu wydano prawie 100 tysięcy takich pozwoleń. To wzrost o 40% w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku.

– Bardziej opłaca się otrzymać wizę i pozwolenie na pracę, niż pracować w ramach oświadczenia. To efekt, o jaki nam chodzi. Powinna następować zmiana typu imigracji z krótko- na długoterminową – powiedział wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.

Pracujący na zezwoleniu dają dużo korzyści polskiej gospodarce. Muszą bowiem opłacać wszystkie składki i podatki. Ponadto jest szansa, że zostaną w Polsce na dłużej.

– Na pewno wyczerpuje się potencjał imigracyjny z Ukrainy, dlatego jest tak ważne, że udaje się emigrantów zatrzymać na zezwoleniach na pracę. Zmniejsza to ryzyko, że wyjadą na Zachód – skomentował demograf profesor Maciej Duszczyk.

Imigracja jest ważna dla polskiej gospodarki. Do 2020 roku liczba osób w wieku gospodarczym spadnie o milion w porównaniu do roku 2015. W roku 2030 będzie jeszcze gorzej.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/money.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here