geralt (CC0), Pixabay

Najwyższa Izba Kontroli informuje, że nie ma kontroli nad badaniami genetycznymi w Polsce. Z raportu NIK wynika, że brakuje przepisów, które regulowałyby obszar genetyki. Wartość polskiego rynku testów genetycznych to setki milionów złotych.

W związku z tym istnieje dość duże ryzyko przeprowadzania badań nierzetelnie i błędnego interpretowania ich wyników. Ponadto jest obawa, że dane osób poddających się badaniom genetycznym nie są odpowiednio chronione.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski podkreśla, że resort zdrowia nie prowadzi żadnej analizy dotyczącej badań genetycznych, w tym istniejących zagrożeń.

Co roku w Polsce wykonuje się milion testów genetycznych. Ten rynek wart jest nawet setki milionów złotych. Jednak są to tylko szacunku, bo nie ma centralnego rejestru laboratoriów czy poradni genetycznych.

Z danych Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych wynika, że w ubiegłym roku w Polsce działało 214 laboratoriów genetycznych, a więc o pięć więcej niż w roku 2015. Z danych Konsultanta Krajowego w dziedzinie Genetyki Klinicznej wynika jednak, że w Polsce jest nawet 500 laboratoriów genetycznych.

NIK skontrolował sześć placówek – trzy instytuty badawcze, jeden samodzielny publiczny szpital i dwa podmioty lecznicze w formie spółek prawa handlowego, których laboratoria wykonują badania genetyczne.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here