fot. Haeferl (Praca własna) [CC BY-SA 3.0], Wikimedia Commons

Z danych Instytutu Statystycznego Istat wynika, że coraz więcej imigrantów opuszcza Włochy. Po raz pierwszy ma miejsce odwrócenie ogólnej tendencji – spadł napływ migrantów, a rośnie liczba migrantów, którzy opuszczają Włochy. Wśród nich znajdują się również Polacy.

Obecny rok będzie pierwszym w najnowszej historii Włoch, w którym spada liczba cudzoziemców – rezydentów. W roku 1981 mieszkało ich mniej niż 100 tysięcy. W roku 2016 liczba ta przekroczyła 5 milionów.

Zdaniem „Corriere della Sera” zatrzymanie wzrostu liczby migrantów to wynik wielu czynników, nie tylko pozytywnych.

Wśród normalnych zjawisk wymieniono, że rośnie liczba migrantów, którzy po wielu latach pobytu w kraju, otrzymują obywatelstwo Włoch. W ubiegłym roku obywatelstwo otrzymało 184 tysiące imigrantów spoza Europy. Drugim czynnikiem jest spadek fali migracyjnej, który notowany jest na Morzu Śródziemnym po rekordowym roku 2016, gdy do Włoch przybyło 180 tysięcy osób. W tym roku do stycznia przybyło 115 tysięcy migrantów.

Poza tym migranci, którzy do tej pory przebywali we Włoszech reemigrują w poszukiwaniu pracy do Szwecji, Norwegii, Niemczech i Szwajcarii. Wśród włoskiej młodzieży panuje ogromne bezrobocie sięgające 37%. Z najnowszych danych wynika, że w 2015 roku za granicę przeniósł się co 500 Włoch i co 100 imigrant.

Z Włoch wyjeżdżają Polacy i Rumuni. Decyduje się na to znacznie mniej Chińczyków, Albańczyków, Ukraińców czy Filipińczyków.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / wprost.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here