RoyBuri (CC0), Pixabay

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński skomentował dane GUS za kwiecień dotyczące wynagrodzeń. Zauważył, że już trzeci kwartał z rzędu wzrost gospodarczy wynosi około 5%.

Wczoraj Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w kwietniu w ujęciu rocznym wynagrodzenia wzrosły o 7,8% po wzroście 6,7% w marcu.

– Co również ważne dla naszego społeczeństwa, wynagrodzenia rosną w sposób zrównoważony. Ten dzisiejszy wynik pokazuje, że jest to 7,8 proc. w ujęciu rocznym. To jest ten wzrost wynagrodzeń, na który Polacy czekali już od wielu lat – dodał.

W latach 2008-2015 wzrost płac wynosił średnio 2% w stosunku rok do roku. Od kilku lat wynagrodzenia rosną więc niemal 4 razy szybciej niż wcześniej.

Zdaniem Kwiecińskiego podany przez GUS wzrost wynagrodzeń oznacza, że na wzroście gospodarczym korzystają nie tylko inwestorzy, ale i całe społeczeństwo.

– Nadal udział wynagrodzeń w produkcie krajowym brutto jest w Polsce relatywnie niski – wynosi ok. 38 proc. – przypomniał minister.

Średnia unijna jest o niemal 9% wyższa.

– To, na czym nam będzie zależało w najbliższych miesiącach, latach, to żeby utrzymywać wzrost gospodarczy na stosunkowo wysokim, zrównoważonym poziomie, czyli 4-5 proc., oraz utrzymywać wzrost wynagrodzeń na tym poziomie, czyli 6-8 proc., i by był on równoważony wzrostem produktywności. To będzie pozwalało na zrównoważenie procesów rozwojowych w naszym kraju – podsumował Jerzy Kwieciński.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here