fietzfotos (CC0), Pixabay

Lasy Państwowe, które zarządzają niemal jedną trzecią powierzchni kraju zarobiły w 2017 roku 432 mln zł brutto. Taką informację przekazała rzeczniczka LP Anna Malinowska. Do budżetu państwa Lasów Państwowych trafiło 2 mld zł, z czego 160 mln zł podatku od sprzedaży drewna. Do gmin powędrowało 270 mln zł. Spółka zanotowała sumarycznie niewielki wzrost.

W 2017 roku przychody ze sprzedaży drewna wyniosły niemal 8 mld zł. W ubiegłym roku samorządy na LP zarobiły 270 mln zł. Poza tym spółka przeznaczyła 38 mln zł na remonty i budowę dróg razem z samorządami. Do ZUS powędrowało 454 mln zł. Dotacja na parki narodowe wyniosła 66 mln zł.

W Polsce lasy zajmują ponad 9,2 mln ha. Większość z nich należy do Skarbu Państwa. LP gospodarują na niemal 7,6 mln ha. Z roku na rok lasów jest coraz więcej. W roku 1945 lesistość Polski wynosiła 21%. Dzisiaj jest to 29,7%. Do 2020 roku lasy mają pokrywać 30% Polski, a do roku 2050 33%.

50,5% polskich lasów to lasy iglaste. Resztę stanowią lasy mieszane. Dominującymi drzewami są sosny – 60%. Wynika to ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości.

– Kiedyś monokultury, czyli uprawy jednego gatunku były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników – skomentowała Malinowska.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl/tvp.info.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here