50% Polaków nie ufa bankom, a 75% doradcom finansowym. Jeszcze mniejszym zaufaniem cieszą się firmy pożyczkowe. Podobnie jest zresztą w przypadku wszystkich nowinek finansowych.

Okazuje się, że polskie społeczeństwo należy do najmniej ufnych na świecie. Wyprzedzają nas pod tym względem tylko Rosjanie. W Polsce wiele osób wciąż żyje stereotypami. 77% Polaków uważa, że dla instytucji finansowych najważniejszy jest zysk własny, a nie zysk klienta. Małym zaufaniem cieszą się nie tylko firmy pożyczkowe, ale i banki czy doradcy finansowi.

Obecnie 80% kart płatniczych posiada funkcję płacenia zbliżeniowo, na co pozwala coraz więcej sklepów. Niedawno pojawiła się też możliwość płatności telefonem. W tym celu wystarczy posiadać odpowiednią aplikację. Takie transakcje są nie mniej bezpieczne niż te zbliżeniowe. Dzisiaj z bankowości internetowej korzysta już ponad 80% Polaków. Zdecydowana większość robi to przy pomocy komputera. Sporą nieufnością cieszy się bankowość mobilna, zwłaszcza wśród osób starszych.

Niemal 90% polskich gospodarstw domowych posiada oszczędności. Jednak z roku na rok tzw. stopa oszczędzania, a więc część dochodu przeznaczona na ten cel, spada. Polacy stawiają przy tym na lokaty i konta oszczędnościowe. Niewiele osób decyduje się na fundusze inwestycyjne czy obligacje. 81% Polaków w ogóle nie inwestuje swoich oszczędności. Od jakiegoś czasu coraz więcej osób decyduje się natomiast swój kapitał ulokować w nieruchomościach.

Obecnie z danych GUS wynika, że średnia emerytura w Polsce wynosi 1727 zł netto. Seniorzy są też mocno zadłużoną grupą społeczną. Niewielu z nich posiada bowiem oszczędności czy dorabia do emerytury. W tej sytuacji rozwiązaniem mogłaby być renta dożywotnia. Produkty hipoteki odwróconej są jednak w Polsce wciąż bardzo mało popularne. Wynika to z braku precyzyjnych przepisów oraz niewielkiej ilości rzetelnych firm na rynku. Dzisiaj z renty dożywotniej w Polsce korzysta tylko 500 osób. Dla porównania w Wielkiej Brytanii liczba ta wynosi 400 tysięcy osób.

 

 

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here