W liście do szefa Amnesty International Zofia Romaszewska, doradca prezydenta Dudy napisała, że w Polsce każdy ma prawo do pokojowych demonstracji. To odpowiedź na obawy organizacji w kwestii nieprzestrzegania w Polsce swobód obywatelskich. Romaszewska w liście nadmieniła, że sama w roku 1983 była więźniem politycznym objętym opieką AI.

–  W Polsce każdy ma prawo do pokojowych demonstracji, natomiast nikt nie ma prawa przeszkadzać innym w ich potrzebie demonstrowania – napisała Romaszewska w wysłanym liście.

Odniosła się też do zbliżającej się kolejnej już miesięcznicy smoleńskiej, na której swoją obecność zapowiedział Lech Wałęsa.

–  Chciałabym Wam Koledzy wyjaśnić, że w Warszawie, w Polsce są stałe terminy niektórych demonstracji czy zgromadzeń publicznych. Należą do nich uroczystości państwowe, procesje religijne, także miesięcznice smoleńskie oraz wszelkie inne demonstracje zgłoszone, jako przeprowadzane cyklicznie. Zgodnie z obowiązującym prawem, w tych miejscach nie odbywają się inne demonstracje. Można natomiast gromadzić się i manifestować w odległości 100 metrów od nich – tłumaczyła w liście do Amnesty International była opozycjonistka.

Zofia Romaszewska w czasach PRL była aktywistką NSZZ „Solidarność”. Pomagała osobom  represjonowanym i ich rodzinom, współtworzyła Biuro Interwencji Komitetu Obrony Robotników. Została laureatką Nagrody Praw Człowieka Fundacji Aurora przy Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii.

Podczas ostatniej miesięcznicy smoleńskiej w czerwcu bieżącego roku na Krakowskim Przedmieściu kilkadziesiąt osób zablokowało jezdnię, aby zapobiec przemarszowi przed Pałac Prezydencki. Wśród nich był m.in. Władysław Frasyniuk.

Od kwietnia w Polsce obowiązuje nowe prawo o zgromadzenia. Daje ono pierwszeństwo zgromadzenia cyklicznym takim jak miesięcznice. Ustawa daje możliwość otrzymania zgody na 3 lata organizowania takich zgromadzeń oraz brak możliwości organizowania konkurencyjnych zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie. Wyjątkiem są zgromadzenia w trybie uproszczonym.

ŹRÓDŁOwpunkt.pl / dziennik.pl
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here