Polskie i światowe media zelektryzowała wiadomość, którą na zwołanej konferencji podał prezydent Andrzej Duda. Prezydent zdecydował się na zawetowanie ustawy o KRS i SN. Pojawia się pytanie – co dalej z pomysłem reformy organów sprawiedliwości zaproponowanym przez rząd? Prezydenckie weto może zostać unieważnione, a ustawy wprowadzone w życie. Aby jednak było to możliwe w głosowaniu Sejmu, weto musiałoby zostać odrzucone większością trzech piątych posłów. Czy to możliwe? Czy PiS podejmie walkę o swoje ustawy wobec zapewnień prezydenta o przygotowywaniu własnych projektów ustaw? Jeśli Sejm przyjmie prezydenckie weto ustawy przestaną istnieć. Aktualnie prezydent Duda musi złożyć weto na piśmie wraz z uzasadnieniem. Wówczas ustawy powrócą do Sejmu. Proces zgłaszania i rozpatrywania weta prezydenta reguluje art. 122 Konstytucji RP.

Według wyżej wymienionego artykułu Konstytucji RP prezydent ma prawo wystąpić z uzasadnionym wnioskiem o ponowne rozpatrzenie przez Sejm wątpliwej w swoim mniemaniu ustawy. Następnie Sejm zobligowany jest do ponownego przegłosowania ustawy w obecności przynajmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jeśli uzyska większość 3/5 głosów, czyli 60% całej liczby głosujących na tak dla danej ustawy, prezydent jest zobligowany do jej podpisania w terminie 7 dni i zarządzenia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej. Co istotne, w przypadku ponownego poparcia dla ustawy przez Sejm, prezydent nie ma możliwości wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego. Co te konstytucyjne zapisy oznaczają dla ustaw o KRS i SN? Jeśli udział w głosowaniu weźmie 100% parlamentarzystów, czyli 460 posłów, ustawa może zostać uchwalona przy 276 głosach na tak. PiS ma w Sejmie 234 posłów. Warto jednak zauważyć, że minimalna frekwencja przy ponownym uchwalaniu zawetowanych ustaw wynosi 231 posłów. Wówczas kwalifikowaną większością będzie 139 głosów.

Według obecnych prognoz zdobycie przez rząd większość kwalifikowanej jest praktycznie niemożliwe. Przeciw ustawom są kluby Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i PSL oraz koło Unii Europejskich Demokratów. Zdaje się, że również Kukiz’15 nie wesprze ustaw. Bez poparcia Kukuz’15 rządzącym zabraknie około 30 głosów, by wygrać. Trudno jednak nie zauważyć, że dla partii popierających decyzję prezydenta Dudy kluczowa będzie frekwencja. Każda nieobecność wzmocni bowiem szanse PiSu.

Większość analityków zastanawia się jednak czy próba odrzucenia weta zostanie w ogóle podjęta. Tuż po prezydenckiej konferencji nikt z PiSu nie chciał komentować zaistniałej sytuacji czy przedstawić konkretnego planu. Może się okazać, że głosowanie dotyczące zawetowanych ustaw będzie pierwszym posiedzeniem Sejmu od wyborów, na które posłowie partii rządzącej przyjdą ze świadomością przegranej. Jeśli natomiast PiS odstąpi od dalszego biegu procedury weta prezydenckiego, kwestia ustaw o KRS i SN odejdzie, przynajmniej na razie, w zapomnienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here