fot. Radosław Czarnecki, [CC BY-SA 4.0] Wikimedia Commons

Dokładnie dwa lata temu, 6 sierpnia 2015 roku Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Od tego czasu odbył 50 wizyt zagranicznych i 187 krajowych. Podpisał 450 ustaw.

W lipcu tego roku na zaproszenie Dudy do Polski przyleciał 45. prezydent USA Donald Trump. Był gościem dwudniowego Szczytu Inicjatyw Trójmorza – platformy współpracy prezydentów 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

W roku ubiegłym prezydent Duda był gospodarzem szczytu NATO. Spotkał się wówczas z prezydentem Obamą. W sumie w Warszawie w tych dniach było 18 prezydentów, 21 szefów rządów, 39 ministrów obrony oraz 41 ministrów spraw zagranicznych.

W podsumowaniu Kancelarii Prezydenta można przeczytać, że w 2015 roku prezydent Duda przyjął 6 głów państwa i szefów rządów, a w kolejnym 19 przywódców. W tym roku jest to na razie 13 najważniejszych osób w państwie.

Prezydent w towarzystwie żony oraz ministrów Kancelarii Prezydenta złożył 187 wizyt krajowych. Brał udział w najważniejszych wydarzeniach i uroczystościach. Podpisał 450 ustaw, skierował do Sejmu 7 wniosków o ponowne rozpatrzenie ustawy, a do TK 3 wnioski o zbadanie zgodności ustaw z konstytucją.

Prezydent wziął udział w otwarciu 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, który po raz pierwszy obradował w Polsce. Poza tym Duda powołał „Dudapomoc”, której celem jest podejmowanie interwencji prawnych w sprawach obywateli, którzy znaleźli się w sytuacji konfliktu z organami władzy publicznej.

Prezydent Duda z żoną działają charytatywnie. Wspierają akcje takie jak Bank Żywności, Szlachetna Paczka czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Agata Kornhauser-Duda działa też na rzecz hospicjów dziecięcych. Pierwsza dama zainicjowała też cykl debat „Eksperci Pytają Młodych”, na które zaprasza młodzież z całej Polski. Będąc z wykształcenia germanistką, udzieliła łącznie 55 lekcji języka niemieckiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here